0
0

Aile Hekimliği Malzemeleri

1
Charder Dijital Boy Ölçerli Baskül   * Dijital boy ölçerli baskül.   * 300 Kg kapasite 100 Gr hassasiyet aralıklı. * Boy ölçme çubuğu ile birlikte şarzlı pilli adaptörlü. * Charder dijital boy ölçerli baskül 2 yıl garantilidir.  ..
0
ÜRÜN ÖZELLİKLERİ Metal alt ayak ve yatak platformundan oluşmaktadır. Yatak platformu formika üzeri yüksek dansite fgri sünger ve iyi kalite deri ile kaplanmıştır. platformun baş kısmındaki delik sayesinde yüzüstü yatış pozisyolarında kolaylık sa..
0
Riester Alın Aynası 6005   Ürün Özellikleri Ayarlanabilir alın bandı 90 mm ayna lambasız aydınlatma Kelebek sistemli her yöne dönebilir ayna  Alman malı 2 yıl garantili..
0
Riester Alın Aynası 6073   Ürün Özellikleri Beyaz LED ampullü, 15.000 saat ampul ömrü 55 milimlik ayna, pil ile bağımsız kullanma imkanı Çok hafif pilsiz sadece 209 gr. Cr123 ve AAA boyutlu pilleri şarzlı olarak kullanma veya alaklin ..
0
Riester Alın Aynası 6091   Ürün Özellikleri 15.000 saat ampul ömrü, tek şarjla 90 dk. kullanım imkanı Kablosuz bağımsız kullanım. 6 Voltluk beyaz LED aydınlatma Tek pil yuvasında AAA(alkalin) ,CR123 lityum ve AAA(şarjlı pil) kullan..
0
Riester Alın Aynası 6100  Ürün Özellikleri 55 mm’lik ayarlanabilir ayna 7 volt halojen aydınlatma Çift konumlu açma – kapama anahtarı Orijinal bont çanta..
0
Riester Alın Aynası 6250 Ürün Özellikleri LED muayene Lambası LED aydınlatma 228 lumen ışığı fokuslama özelliği ve ışık şiddet ayarı için rehosta özelliği özel anti statik esnek gövde, her yöne çevirebilme ve sabit kalabilme özelliği 50.000 ..
1
RİESTER Alın Aynası 6304 (FİBER OPTİK)    Ürün Özellikleri 220 cm fiber optik kablo uzunluğu Ön tarafı deri kaplı genişliği ve derinliği ayarlanabilir alın bandı 33 mm aynalı Stöz e uyumlu 2 yıl garantili Alman malı..
0
Rıester Hl-150 Halojen Soğuk Işık Kaynağı (6300) Ürün Özellikleri 150 wat halojen aydınlatma Pedeli ışık ayarı Fanl soğutma Stöze uyumlu..
0
Riester Muayene Lambası Halojen / Fokuslu 6220 Ürün Özellikleri Işık çapı ayarlanabilir fokuslu kafa 8 voltluk halojen aydınlatma Işık şiddeti ayarlanabilir rehostalı açma kapama anahtarı Flex – ani statik gövde kolayca ayarlanabilir A..
0
Riester RI-FOCUS Alın Lambası Halojen 6120   Ürün Özellikleri Işık çapı ayarlanabilir fokuslu kafa 8 volt halojen aydınlatma Çift konumlu açma – kapama anahtarı Orjinal bont çanta..
0
Riester RI-FOCUS CL Fiber Optik Fokuslu Alın Lambası (6303) Ürün Özellikleri 220 cm f.o. Kablo uzunluğu Işık çapı ayarlanabilir fokuslu kafa Ön tarafı Deri kaplı yandan ve üstten ayarlanabilir Alın bandı Stöz e uyumlu Alman Malı; 2 yıl..
1
Riester 2050 Ekonom Otoskop ve Oftalmaskop Seti Riester 2050 Otoskop ve Oftalmaskop Seti Genel Özellikleri Riester 2050 Otoskop ve Oftalmaskop seti diğer markaların ürünlerine kıyasla fiyat performans ürünü olarak öne çıkmaktadır.  ..
0
Tek Kapılı Altı Dolaplı İlaç DolabıŞÇ-102 Tek Kapılı Altı Dolaplı İlaç Dolabı'nın ebatları 40X55X175 cm'dir...
0
Şirin Çelik 125 Paslanmaz Muayene Masası Şirin Çelik 125 Paslanmaz Muayene Masası'nın ebatları 65x190x75 cm'dir. ..
Aile Hekimliği Malzemeleri

Aile Hekimliği Malzemeleri

            Sağlık alanında gerekli ekipmanların doğru ve kaliteli olarak seçimi teşhis, tedavi süreçlerinin daha pratik ve sorunsuz olmasını sağlayacaktır. Hekimlerin ihtiyaç duyabileceği aile hekimliği malzemeleri içerisinde hastaların muayene sırasında kullanılması gereken ekipmanlar, tıbbi sarf malzemeleri gibi seçenekler yer alıyor. Aile hekimleri teşhis ve tedavi süreçlerinde daha pratik ve hızlı sonuçlar elde edebilecektir.

 Aile Hekimleri

            Tüm aile fertlerinin ikamet ettiği yerde sağlık alanında ilk başvuracağı sağlık otoritesi aile hekimleri olmaktadır. Hekimler kişilere yönelik koruyucu ve önleyici sağlık hizmetleri sunmaktadır. Sağlık hizmetleri kapsamında rehabilite edici, tedavi ve teşhis ilk basamaktır. Her bireye sürekli olarak kapsamlı bir şekilde vermesi gereken hizmetler tam gün esasına göre sunulur. Gerektiği ölçüden ise gezici sağlık hizmeti verilmektedir. İkinci basamak olarak Aile Hekimleri kendine kayıtlı olan tüm kişileri bütün olarak ele alır. Ve koruyucu, tedavi edici sağlık hizmetleri sunar. Kayıtlı kişilere rehberlik yapar.

            Ana çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetleri sunar. Kayıtlı olan kişilerin ilk değerlendirmelerine yapmak üzere altı ay içerisinde ev ziyaretlerinde bulunur. Periyodik sağlık muayenesi yapar. Evde takibi zorunlu olan yaşlı, yatalak, özürlü ve bu gibi durumda olan kişilere ide yerinde ya da gezici sağlık hizmetleri kapsamında değerlendirir.

            Tanı ve tedavisi yapılamayan hastaların gerekli kurumlara sevkini yapar. Tüm bu çalışmalarda hekimler çeşitli ekipmanlara ihtiyaç duymaktadır. Kullanacağı ekipmanlar ile daha hijyenik ortamlarda kaliteli bir sağlık hizmeti sunabilir. En sık kullanılan ürünler arasında tansiyon aletleri, boy ve kilo ölçerler, stetoskoplar hastanın daha rahat edebilmesini sağlar. Daha konforlu olarak tedavi hizmetleri alması için paravan, muayene masaları, basamaklarda tercih edilebilir. Tıbbı cihazlarda hastalığın teşhisinde çok önemlidir.

            Muayene esnasında muayene eldivenleri, steril enjektörler, steril eldivenler, tahta dil basacağı gibi ürünlere de ihtiyaç duyulabilir. Kısacası bir tıp branşının bulundurması gereken tüm malzemeler bu kapsamda aile hekimlerinin de bulundurması gereklidir. Diğer branşlarda olduğu gibi kendine özgü araştırma, uygulama ve eğitimi bulunan aile hekimliği, dahili tıp birimleri içerisinde değerlendiriliyor. Genel olarak çocuk, genç, yaşlı tüm bireylere koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri sunulmaktadır. Hizmet verdiği alanlarda gerekli tıbbi ekipmanları ile daha sağlıklı hizmetler verilebilir. Aile Hekimliği Uygulama yönetmeliğine göre tıbbi müdahale odasında hastaya tıbbi girişimlerde bulunulabilecek tarzda bir lavabo gerekliliği bulunuyor. Bunun yanında odada aşı, müdahale, muayene masası, enjeksiyon, acil müdahale malzemeleri, jinekolojik muayene masası, sterilizasyon ve dezenfeksiyon cihazları bulunması önemlidir.

 Sarf Malzemeler

            Teşhis, muayene ve tedavi sırasında hekimlere gerekli olabilecek sarf malzemeler ile daha kaliteli bir sağlık hizmeti verilebilir. Kullanılan araçlara ait sarf malzemeleri de araçların bilgi vermesini sağlayacak araçlar olabilir.

            - Tıbbi Flasterler elastik dokumasız, gözenekli kumaştan yapılan hipoalerjenik ürünlerdir. Gözenekli yapısı sayesinde cilde nemi geçirebilir. Bu şekilde cildin hava almasına izin verir. Hipoalerjenik yapışkanı cildi tahriş etmeden kullanım sağlamaktadır. Vücut kıvrımlarına ya da eklemlerine kolayca uyum sağlayan elastik yapısının yanında koruyucu kağıdı kolayca açılan ve uygulanan bir malzemedir. Röntgen ışınlarını geçirebiliyor, bu nedenle çıkarılmasına gerek kalmadan röntgen çekilebilir.

            -Dil Basacağı hekimlerin en çok kullandığı malzemeler arasında yer alır. 100’lük ambalajlarda sunulmaktadır. Homojen yapıya sahip olan malzeme, düzgün ve pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Birinci sınıf huş ağacından üretilmektedir.

            - İdrar Stribi ile hastalardan idrar örneği alınır. İlk olarak rengi, görüntüsü gibi dansite özellikleri ile değerlendirmeler yapılır. Üriner sistem rahatsızlıkları ile ilgili önemli bilgiler bu şekilde alınabilir. Bu stribler içerisinde belirli sayıda idrar testi çubukları yer alır. 10 parametre ölçüm yapan çubuklar tek seferliktir.

            - Airway tek kullanım malzemeler arasında yer alır. Tıbbi müdahale yapılırken burun ya da ağızda bulunan hava yollarının açık olması gerekebilir. Bunun için kullanılan bir üründür. Yuvarlatılmış atravmatik kenarları ile kolay kullanılır. Pürüzsüz hava yolu ile kolay temizlik sağlanabiliyor.

            - Alet dezenfektanı kullanıma hazır bir solüsyon olmaktadır. Virusit, fungusit, bakerisit etkili olan ürün formülasyonu ile korozyona neden olmuyor. İyi bir temizleme efekti bulunmakta ve köpüğü ayarlanmıştır. Sabit ve esnek endeskopların, anestezi malzemelerinin temizlikleri, tüm cerrahi aletlerin, dezenfektasyonu için kullanılabilir.

            - Baticon kan alma, enjeksiyon, biyopsi, doğuma yardımcı tedbirler, ameliyattan önce cilt ve mukoza dezenfektanı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca antiseptik yara tedavilerinde de kullanılır.

            - Bez Falester kauçuk, çinko oksitli yapıştırıcı özelliğe sahip olan ürün, enine boyuna düzgün bir şekilde kopar.

            - Bistüri Ucu karbon çeliği bir ürün olmakta, tekli ambaljlarda kuru içerisinde sunulmaktadır.

            - Branül, ekg kağıdı, el dezenfektanı, elastik bandaj, elastik sargı bezi, enjeksiyon bandı, enjektör, entübasyon tüpü, gazlı bez, kaset gebelik testi, hemotokrit, idrar torbası, iğne ucu, ipek iplik gibi çok sarf malzemesi hekimlerin teşhis ve tedavi çalışmalarında gereklilik arz eder.

 Ecza Dolabı

            Hekimlerin odalarında mutlaka ecza dolabı olması gereklidir. Plastik ecza dolabı modelleri hekimlerin odalarında kullanılabilir.

            - Duvar tipi modeller metal olmakta ve cam kapaklıdır. Sadece birkaç raftan oluşan küçük boyutlarda bir üründür.

            - Çiftli modellerde ise çift kapılı dolapların üst kısmı camlıdır. Komple skp saçtan imal edilen gövdelerinde iki kapaklı kilitli alt dolap bulunurken iki adet üst dolap rafı da bulunuyor. Bir adet ise dolap rafı yer alan modelde raflar istenilen yüksekliklerde ayarlanabiliyor. Ayrıca tüm sağlık ürünlerinde olduğu gibi elektrostatik toz boya ile kaplanmaktadır.

            - Çift çekmeceli modellerde sürgü cam kapaklı üst dolaplar bulunuyor. İki adet kullanımı kolay kilitli çekmece, iki adet alt dolap, iki adet üst dolap rafı ve bir adet alt dolap rafı da bulunmaktadır. Raflar dolap içerisinde istenilen yükseklikte ayarlanabiliyor.

            - Tekli modellerde ise üst dolap yine cam kapaklı olmakta ve alt kısımda kilitli tek dolap bulunmaktadır. İki adet üst dolap rafı ve bir adet alt dolap rafı ile daha dar kullanımlarda tercih edilebilecek bir ürün olmaktadır.

 - Boydan camlı modellerde ise kilitli boydan bir cam kapak yer alıyor. İçerisinde üç adet dolap rafı bulunmakta ve diğer modellerde olduğu gibi raf yükseklikleri ayarlanabilir özelliklerde olmaktadır.

            Genel olarak kullanım alanınıza, yoğunluğunuza ve ihtiyaç durumunuza göre bu modeller arasından tercihler yapılabilir. Dolaplarda antibiyotikli merhemler, ateş düşürücü ilaçlar ve şuruplar, yanık merhemleri, ağrı kesici ilaçlar, antasit şuruplar ve tabletler, antihistaminik ilaçlar, aktif kömür, bulantı ilaçları yer alabilir. Ayrıca üçgen sargı bezi, gazlı sargı bezi, tampon gazlı bezi, flaster, çengelli iğne, yara bandı, antiseptik solüsyonlar, elastik sargı, steril pamuk, makas, cımbız, lateks eldiven, termometre dolaplarda yer alması gereken ilk yardım malzemeleri arasında yer alıyor. İkili olarak paketlenen kesme şeker, sert karton, 5 cmm’lik steril enjektör, bir metre boyunca kumaş şeritte ecza dolaplarında bulabilecek malzemeler arasında yer alıyor.

  Pudrasız Eldiven

            Hekimler teşhis ve tedavi alanında muayene eldivenleri kullanmaktadır. Hem hijyenik, hem de sağlık açısından önemli olan eldiven kullanımı ile hijyenik kullanımlar elde edilir. Eldiven kullanımı ile hasta mikrop kapmaz ve hekimlerde doğrudan hastalığın bulunduğu yere müdahale etmez. Genel olarak tüm doktorlar bu eldivenleri kullanmaktadır. Sağlık açısından gerekli olan eldiven kullanımı önlem olarak büyük önem taşır. Her açıdan eldiven kullanımı hijyen ve sağlık getirecek bir uygulamadır. Bazı hastalıklar fiziksel müdahale ile de bulaşabilir. Eldiven kullanımı ile bu tip sorunların önüne geçebilirsiniz.

            Tıbbi malzemeler arasında yer alan eldivenler; pudralı ve pudrasız eldiven seçenekleri olarak iki başlıkta değerlendirilebilir. Ameliyat eldivenleri muayene eldivenlerinden farklıdır. Latekse alerjisi olan sağlık personeli için vinil ya da nitril eldivenlerde önerilebilir. Lateks içermeyen bu eldivenler alerjik reaksiyonların önüne geçebilir.

            Pudrasız eldiven modeller doğal lateksten imal ediliyor. İki ele de uyumlu olan modeller tek kullanımlıktır. Beyaz renkli olan modeller yüksek elastikiyetleri ile farklı ellere uyar. Alerjik bünyeler için ideal olan pudrasız modeller düşük protein seviyesi ile düşük alerjik riski sunmaktadır. Yüksek elastikiyeti ve kıvrılmış konç ucu ile de konforlu kullanımları bulunmaktadır. Bir kolide 100 adetlik on kutu bulunuyor. XS’dan başlayan boyutlar XL’ye kadar farklı boyutlarda sunulabiliyor.

            Lateks eldivenlere alerjiniz var ise ellerinizde kızarıklık ve şişmeler meydana gelebilir. Bunun için lateks aşısı ile önlem alınabiliyor. Pudrasız modellerde ise bu şekilde alerjik reaksiyonların önüne geçilebiliyor. Pudrasız modeller özellikle bu tip alerjilerin engellenmesi için üretilmektedir. Bunun yanında tüp bebek merkezlerinde ve kadın doğum servislerinde özellikler kullanılmaktadır. Doğal kauçuktan imal edilen eldivenler esnekliği ve yumuşaklığı ile kullanılan ele mükemmel bir şekilde uyum sağlar. Ayrıca parmaklarda fazla his kaybı oluşturmaz. Lateks doğal lastiktir. Organik olması itibari ile sağlıklıdır. Alerjisi olmayan bireyler her eldiveni tek sefer kullanmaktadır. Lateks aynı zamanda dünyaca kabul görmüş sağlıklı bir hammaddedir.

 Medikal Malzeme

            Farklı özelliklerde pek çok medikal malzeme seçenekleri ile her alanda uyumlu kullanımlar elde edilebilir.

            -Medikal Kablo ve Aksesuarlar başlığı altında EKG kablosu ve aksesuarları ilk alt başlıktır. EKG çekimlerinde kullanılmak için özel olarak tasarlanan kablo uçları silinmeyen renk kodludur. Kabartma olarak yazılan kanal işaretleri de bulunmaktadır. Spo2 kablo ve probları ile hastalık bulaşma riski olduğunda uzun süreli monitörizasyonu için tek kullanımlık sunulmaktadır. Hasta konforunu artıran kablolar kolaylıkla sökülüp takılabilen bantlara sahiptir. Elektrocerrahi kabloları ile otoklav sterilizasyonu, kimyasal solüsyon, koter kablosu için uygundur. IBP kabloları yoğun bakımdaki hastaların kan basıncını ölçer. Medikal sıcaklık probları tek kullanımlıktır. 2 farklı sıcaklık ölçümü yapar.

            - Pataloji Malzemeleri içerisinde yer alan sıvı bazlı sitolji kiti ile kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi hücresel bozuklukları tespit edilmektedir. Parafin su banyosu patoloji laboratuvarlarının kullanımı için özel olarak tasarlanmıştır. Patoloji kimyasalları içerisinde boncuk parafin, ksilen, entellan, formaldehit, hidroklorik asit, aseton, formik asit, amonyak yer alıyor. Patoloji laboratuvarı kimyasalları da boncuk parafin, amonyak, formik asit içermektedir. Patoloji boyaları arasında harris hematoxylin, Eosin Y, Mayers Hematıxylin gibi ürünler içerir.

            - Medikal ampullar içerisinde laringoskop, otoskop, oftalmaskop branşlarının teşhis alanları için medikal ampuller bulunmaktadır.

            - Medikal Terazi ve tartılar içerisinde farklı ürünler bulunuyor. Yetişkin ve bebeklerin boy ölçerlerinin yanında terazilerde kullanışlı gösterge paneli de yer alıyor. Karanlık alanlarda tartılma imkanı veriyor. Hassas ve doğru ölçüm sonuçları alınması için medikal terazilerin konulduğu alanında denge ayarı yapılmalıdır.

            - Acil durumlarda kullanılabilecek durum ve göz, vücut dışları da farklı ürün gruplarında bulunuyor. İş güvenliğinin bir parçası olarak bu duşların kullanılması önemlidir.

 Medikal tüm eşyalar sağlık ocaklarında ihtiyaçlara göre tercih edilmektedir. Bu şekilde hastaların teşhis ve tedavilerinde ideal malzeme seçimi ile çok daha başarılı tedaviler yapılmaktadır. Sağlık ekipmanları hekimlerin özel yardımcılarıdır. Tüm çalışmalarında kullandıkları bu malzemeler ile muayeneden tedaviye kadar her alanda hastalara daha fazla sağlık sunulabilir.

 Medikal Ürünler

            Tıp hastalık sonrasında sağlığı geri getirme amacı ile hizmetler sunan bir branştır. Sağlık kurumlarının tümünde medikal ürünler bulunur. Hastalıklara yakalanmamak adına bizim koruyan bu ürünler ortopedik hastalarda daha çok kullanılır. Vücudumuzun her bölgesini korumalı ve uygun ürünler kullanmalıyız. Bağ zedelenmeleri, ayak burkulmaları, ayak kırılmaları gibi hastalıkların iyileşme süreçlerinde mutlaka ortopedik ayakkabı kullanılmalıdır. Bu ayakkabılar ayak kısmından destek verir. Bu da ayaklarda herhangi bir sorun yaşanmasının önüne geçer. Bu tarz ayakkabılar sadece ayak sorunu olanlarda değil şeker hastaları tarafından da kullanılabilir.

            Korselerde önemli ürünler arasındadır. Korse görünüş anlamında incelme sağlamasının yanında karın bölgesinde oluşturduğu baskı ile de karın yağlarının erimesini sağlar.

            Sağlık ocaklarında kullanılan ürünler arasında tek kullanımlık ürünler bulunuyor. Islak mendiller, eldivenler ve farklı araçlar yer alıyor. Bunların yanında steril ürünlerde bulunmaktadır. 3 ü 1 arada buharlı modüler sterilizatör ürünlerinin yanında mikrodalga özelliği bulunan strelizatörlerde bulunmaktadır.

            Pansuman ürünleri arasında da sağlık ocaklarında kullanılan farklı ürünler bulunuyor. Bunlar arasında Baticon, hidrofil steril gazlı bez, oksijenli su, rulo pamuk, üçgen sargı bezi kullanılmaktadır.

            Cerrahi aletler içerisinde aile hekimleri refleks çekisi gibi operasyon anatomisine uygun cerrahi el aletleri kullanmaktadır. Paslanmaz çelikten üretilen bu malzemeler yaşamsal önem taşıyan operasyonlarda rahatlıkla kullanılabilir Dezenfektasyon ve temizlik işlemlerini de bu malzemelerle yapabilirsiniz. Dokuların kesilmesinde kullanılan düz cerrahi aletler bulunmakta ve dikiş atarken kullanılabilen portegü ile de uygun tedaviler yapılabilmektedir. Set halinde bulunabilecek ürünler makas, pens, bandaj makası, muayene eldiveni, sargı bezi, atık kovası, metal küvet, enjektör, pamuk, bez, gaz kompresi bulunabiliyor.

            Diyabet ürünleri başlığında ise hemoglobin stribi, insülin iğne ucu, insülin çantası, şeker ölçüm stribi, şeker ölçüm cihazı yer alıyor. Kişisel sağlık ürünleri içerisinde nasır bandı, ayak bakım kremi, tens cihazı bulunuyor.

            Yara bakım ürünleri darbe, örselenme, zedelenme, yaralanma ve travma ile oluşan lezyonlarda kullanılmaktadır. Tahrip olan dokunun geçici fizyolojik özellikleri ile tedavisi için soğutucu sprey, yara bakım spreyi, yara örtüsü, rivanol, steri strip bulunuyor. Solunum ürünleri başlığında ise silikon ambu çocuk seti, ağızlık, oksijen tüpü, yetişkin ağızlık, oksijen tüpü manometresi, buhar makinesi yer alıyor.

 Muayene masaları

            Genel olarak sağlık ocaklarında basit müdahalelerde kullanılabilecek muayene masaları yer alıyor. Katlanır özelliklerde masalar bu alanlarda tercih edilebilir. Ayak bölümünün katlanabilir olması muayene aşamasında kolaylıklar sunmaktadır. Kullanılmadığı durumlarda yerden tasarruf etmek amacı ile katlanabilir. Ya da düz konumda kullanılabilir. Sırt bölümü de manuel olarak ayarlanabilen bu masalar dil pozisyona getirilebiliyor. Sünger olan bölümleri vinil deri ile kaplanır. Bu şekilde hem hasta için konfor sağlanır, hem de hijyenik özelliklerle temizlikler sağlanabilir. Genel olarak sağlık malzemeleri elektrostatik toz boya ile kaplanır. Bu da demirbaş ürünlerin paslanma ve küflenme gibi sorunlarının önüne geçer. Bu özelliklerdeki masalar acil müdahale masası olarak kullanılabilir.

            Çift motorlu muayene masaları hasta konforu sağlamak adına özel olarak tasarlanır. Elektrikli motora sahiptir. Otomatik olarak sırt bölümü ayarlanır. Ayrıca yükseklik ayarı yapılması da söz konusudur. Muayene esnasında masanın hareketi kontrol altına alınabilir. 360 derece dönen tekerlekleri ile de masaların ses çıkarmadan kolay bir şekilde taşınması söz konusudur.

            Daha standart bir kullanım olarak ise sabit muayene masası tercih edilebilir. Hasta konforu dikkate alınarak üretilen bu masalar, hafif malzemeden üretilmektedir. Bu nedene farklı alanlara kolay bir şekilde nakledilebilir. Sırt bölümü manuel olarak ayarlanabilir. Dilediğinizde hasta yatar pozisyonda ya da dik pozisyonda muayene edilebilir. Çocuklar için masalara ulaşabilmeleri açısından basamaklar kullanılabiliyor. Hastalar bu basamaklar ile çok daha kolay bir şekilde masalara erilebilir. Metal boru iskeleti ve iki basamaktan oluşan yapısı uzun yıllar dayanabilen bir üründür.

 Santrifüj cihazı

            Ağırlıkları farklı olan maddelerin yer çekimine bağlı olarak deney tüpleri ve yüksek hızlı döndürerek ayrışmasını sağlayan laboratuvar aleti santrifüj cihazı olmaktadır. Süspansiyon ve ayırma halindeki parçacıkları yer çekimi ivmesinden daha büyük bir kuvvetle ayır. Aynı zamanda çok hızlıdır. İşlem sırasında tüpte bulunan maddeler, büyüklükleri ve yoğunluklarına göre farklı bir şekilde çökerler. Ortam yoğunluğu, uygulanan kuvvet, parçacıkların yoğunluğuna ve şekline bağlı olarak çökme hızı değişebilir. Alınan doku hımıjenatlarında ilk olarak hücre çöker.

            Sonrasında hücre zarı, çekirdek çöker. Arkasından ise mitokondri, lizozomlar gelir. En son ise mikrozomlar ve ribozomlar çökmektedir. Ağır olan tüm maddeler tüpün alt kısmında toplanırken hafif parçalar ise tüpün üst kısmında kalmaktadır. Bir tüp kan örneği bu işle tabi tutulduğunda ayrıştırılır. En üst kısımda serum kalır. Orta kısımad yağ ve en alt kısımda ise pıhtı kalmaktadır. Çevirme mili, santrifüj kafesi, rotor, motordan oluşan cihazlar, bir oda içerisinde mandal ve rotor kapak ile hazırlanarak yer alır. Yatay başlıklı olan rotorun serbestçe sallanan 4 adet kovası bulunuyor.

            Cihazların çoğu titreşimleri minimuma indirmek için doldurulmuş ayak kullanılır. Cihazın hızını ayarlama için motorun volta desteğini değiştiren potansiyometre kullanılmaktadır. Rotor hızı ayarlansa bile yük ağırlığındaki farklılıklar roturun farklı hızda dönmesini sağlar. Cihazdaki zaman ayarlayıcısı optimum koşullarda roturu programlanmış hıza ulaşmasını sağlar. Frensiz bir şekilde ayarlanan sürede yavaşlar. Üç çeşit farklı model bulunuyor. Düşük, yüksek ve ultra hızlarda cihazlar kullanılmaktadır.

 Ekg Cihazı

            Cilde yapıştırılan elektrotlar aracılığı sayesinde kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden bir cihaza ekg cihazı denir. Kabin ritmini, kalp atışlarının reaksiyonunu, yayılmasını ve ritmini kaydetmektedir. Kalp karıncıkları ve kulakçıklarının gevşeme ve kasılma evrelerini takip eden bu muayene yönteminde kalbin uyarılması ile yarının iletilmesi sonrasında ortaya çıkan elektriksel aktivite milimetrik kağıtlar üzerine yazdırılır.

            Bir nevi kalbin elektriksel haritasının resmidir. Kalbin şekli hakkında bilgi de edinilebilir. Bu kayıtlara elektrokardiyogram denilmektedir. Kalbin işlevinin değerlendirilmesinde kullanılan bu yöntem, doğrudan kalp kasının kasılması şeklini göstermektedir. İletim ve ritim bozuklukları da bu cihaz ile belirlenebilir. İnfarktüs tanısı ve koroner yetmezliği bu ölçümlerle anlaşılabileceği gibi kalp duvarlarındaki kalınlaşmalarda saptanabilir. Kalp boşlukları arasında genişleme bulguları var ise saptanabilir. Ayrıca elektronik kalp pilinin işlevlerini bu cihaz ile değerlendirmek mümkündür. Kalp dışı hastalıkların kalbe olumsuz etkilerini değerlendirmek içinde bu yöntem kullanılmaktadır.

            Bu cihaz her yere kolay bir şekilde taşınabilir. Tetkik her yerde yapılabilir. EKG için hastanın özel olarak hazırlanmasına gerekte olmuyor. Hasta açısından rahatsız edici bir işlem olmadığı gibi rahatsız edici bir işlemde olmamaktadır. Muayene sırasında hasta yatakta sırt üstü yatar. Sadece takıları varsa çıkarması istenir. Belden üst kısmı, el ve ayakları açılır. Alkollü pamuk ve EKG jeli deriye uygulanır. Çekim sırasında hastanın hareket etmemesi önemlidir. 5 ya da 10 dakika içerisinde işlem tamamlanıyor. Ağrısız olan bu yöntemde iletici jel ilk kullanıldığında soğukluk hissi verebilir. Hafif dereceli ağrılar ve önemsiz kızarıklıklar oluşabilir. Test tamamen güvenlidir.

 Muayene Lambası

            Çeşitli klinik incelemelerde kullanılan muayene lambası çalışma alanını aydınlatmak için kullanılmaktadır. Günümüzde genellikle LED altyapılı olan lambalar batarya ve elektrik ile çalışabiliyor. Duvara monte edilen lambalar mobil olarak ta kullanılabiliyor. Kadın doğum ortamları olmak üzere pek çok klinik ortamlarda kullanılmaktadır. Lambalar genel olarak 5 ile 30 wat arasında LED özelliklerde olmaktadır. 25- 250 waat arası halojen gücünde olabilen lambalar gerçek ışığı yakın aydınlatma oluşturmaktadırlar. İnceleme alanına göre aydınlatma ışık çapı 5 ile 50 cm arasında değişebiliyor. 30 ile 100 cm arasındaki aydınlatma mesafesinde ise etkin aydınlık sağlayabilmektedirler.

            Genel olarak LED yapılı olan lambalar 20 Wat gücünün altında güç tüketimi ile çalışırlar. 5500 ile 6000 derece arasındaki Kelvin aralığında aydınlatma sağlanır. Bunun anlamı gün ışığına en yakın renk tonunda aydınlatmalardır. LED modellerin ömrü 50000 saat olmaktadır. Aydınlatma şiddeti ise 300- 400 lümen aralığında yer alıyor. Eğer lambalar halojen yapılarda ise aydınlatma değerleri 1000 lümen düzeyine yükselebilir. Belirli bir yere monte edilerek kullanılabilen modeller batarya ile de çalışabiliyor. 12- 24 V DC bataryalar ise LED lambalarla uyumlu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca uzaktan el hareketi ile kontrol edilebilmesi için sensör yardımı da sağlanabilir.

            Lambaların temel komponetleri arasında lamba başlıkları, LED, halojen ya da Infrared lamba modülleri, besleme ünitesi, esnek yapılı gövdesi ve montaj aparatları yer alıyor. Bu lambaları kullanırken elektrik beslenmesine özellikle dikkat edilmeli ve ene az 30 m uzaklıktan çalışması sağlanmalıdır. Batarya şarj düzeyi kontrol edilmeli, dezenfeksiyonu ve temizliğe önem verilerek dokunmadan ya da uzaktan kontrol sensörleri ile çalıştırılmalıdır.

 Alın Aynası

            Muayene amaçlı olarak kullanılan alın aynası muayene sırasında ışığı yansıtmaktadır. Ergonomik ve hafif olarak tasarlanan bu aynalar başa göre ayarlanabiliyor. Ortasında delikleri bulunan bu aynalarda ayarlanabilir plastik alın bandı bulunuyor. Aynanın her yöne dönmesini sağlayan kelebek bağlantılı aynalar önyüz koruma çerçeveli olarak sunulmaktadır. Gırtlak muayenesinde kullanılmaktadır. On sekizinci asırda İtalyan bir müzik hocası tarafından ağız içine konan küçük bir aynanın yansımasından esinlenilerek bu şekilde muayene ortaya çıkmıştır.

            Günümüzde manuel ışık kaynağı yerine doğrunda alın aynaları kullanılıyor. Bu muayene yapılırken ayna dışında ışık kaynağı, kuru gaz bezi parçaları, sıcak su, larenks aynaları, alkol lambası ve anestezik sprey kullanılmaktadır. Hasta muayene koltuğuna sırtını tam dayamış olarak dil bir şekilde oturmalıdır. Ayna ölçüleri 100 mm/ 90 mm olabiliyor. Aynı zamanda hasta elleri ile muayene koltuğunun kenarını tutabilecektir.

            Aile sağlığı merkezlerindeki hekimlerin kullanabileceği bu ekipmanlar ile teşhis ve tedavi alanında ideal kullanımlar elde edilebilir. Aile sağlığı merkezlerinde birden fazla aile hekimi bulunur. Genel olarak ihtiyaçlar hekimlere göre değerlendirilir. Hekimlerin çalışma süreleri ve maliyetlerin azalması için yeterli sayıda sağlık elemanı ile birlikte nüfusun ve ulaşımın yoğun olduğu yerlerde oluşturulurlar. Asgari tıbbi cihazlar ve malzemelerin faal olarak bu alanlarda bulundurulması zorunludur. Resmi gazetede yayınlanan kanunlara göre ayakta teşhis ve tedavi adına özel sağlık kuruluşlarında bulundurulması zorunlu tutulan aşılar, acil ilaçlar ve antiserumlar vardır. Hekimlerin kullanmak zorunda olduğu tıbbi- teknik cihazlar bilgisayar donanımları, gezici sağlık hizmetleri sunumu için motorlu araçlar hekimler tarafından temin edilmesi gereklidir.